Hipnoterapia

Aby rozwiać wątpliwości i mity na temat hipnozy i hipnoterapii, postanowiłem przybliżyć temat. Co to jest i z czym to się „je”.

Hipnoza kojarzona jest ze zjawiskiem dziwnym i tajemniczym, z popisami na scenie i praktykami uzdrowicieli. Przede wszystkim z popisami na scenie. Prawdę mówiąc, w stanie hipnozy znajdowaliście się dosłownie tysiące razy. Nie zauważyliście tego, ponieważ wydawało się wam, że to wasz naturalny stan umysłu. A stan hipnotyczny jest naturalny dla wszystkich ludzi. Może zdarzyło ci się zauważyć, że jadąc znajomą sobie trasą, dawno ominąłeś drogę, w którą miałeś skręcić, albo nagle zdałeś sobie sprawę, że siedzisz za kierownicą i zastanawiasz się dokąd jedziesz. Takie zdarzenia nie są niczym niezwykłym.

Wszystko czego się nauczyłeś, przechowywane jest w twojej podświadomości. Ponieważ posiadłeś już umiejętność prowadzenia samochodu(mowa o osobach posiadających prawo jazdy 😀 ), ona także jest tam przechowywana. Kiedy wyruszasz w podróż, wsiadasz do samochodu, wyjeżdżasz na autostradę, a gdy znajdziesz się w nieprzerwanym ciągu samochodów, jedziesz z taką prędkością, jak inne pojazdy. Teraz twój świadomy umysł jest wolny, ponieważ wiedza potrzebna do prowadzenia samochodu istnieje w twojej podświadomości. Twój świadomy umysł odpoczywa, pozwalając twojej podświadomości na większą aktywność. Możesz do tego stopnia pogrążyć się w myślach, że pojedziesz w kierunku swojej pracy , podczas gdy celem wyprawy był sklep spożywczy czy siłownia. Jeśli twoja uwaga staje się potrzebna do tego, by zmienić pas ruchu, wyminąć coś na drodze, zatrzymać się i zapłacić za przejazd autostradą czy zwolnić przy zjeździe z autostrady, twój świadomy umysł ponownie dochodzi do głosu. Jeśli nie, możesz nawet dotrzeć do celu i zastanawiać się, jak to się stało, że znalazłeś się tu tak szybko.

Prowadzenie samochodu nie jest jedyną czynnością automatyczną. Zawsze, kiedy robisz coś automatycznego( sprzątanie, czytanie książki, uprawianie sportu, itp.). Twoje myśli mogą odpłynąć, na przykład kiedy samotnie jesz obiad, bierzesz prysznic, kosisz trawnik czy biegasz. Sposób wykonywania tych czynności, podobnie jak umiejętność prowadzenia samochodu, przechowywany jest w podświadomości. Kiedy działa się w sposób automatyczny, łatwo przejść ze stanu czuwania na inny poziom świadomości. Co hipnoza może uczynić dla ciebie, poza tym, że dostarczy ci nowych, fascynujących przeżyć? Co możesz dzięki niej zyskać? Możesz na przykład wykorzystać hipnozę, by poprawić swoje ogólne funkcjonowanie, by poczuć się lepiej psychicznie i fizycznie. Możesz także zastanawiać się nad tym, jak hipnoza podziała na ciebie. W żaden sposób nie jest ona szkodliwa, ale to zrozumiałe, że są pewne opory. By rozwiać obawy przedstawię parę pytań najczęściej zadawanych hipnoterapeutom.

Czy możesz sprawić, że w transie będę gdakał jak kura? Zachowywał się jak noworodek? Szczekał jak pies? Czy powiem ci coś, czego nigdy nikomu nie powiedziałem? Czy będę mówił o sprawach intymnych? Czy powiem ci mój PIN do kart kredytowej? Czy mogę zastygnąć w jednej pozycji i tak pozostać na zawsze? Czy mogę się nie obudzić? Czy mogę zrobić sobie krzywdę? Wątpliwości, które kryją się za tymi pytaniami, można ująć następująco: Czy hipnoterapeuta jest w stanie sprawić, że zachowasz się w sposób żenujący, szokujący, a twoje postępowanie spowoduje nieodwracalne skutki? Nie, nie, nie i jeszcze raz nie, nie zrobisz nic, czego nie akceptujesz w zwykłym stanie świadomości. Nie można zmusić cię do pogwałcenia własnych wartości czy przyjętych wzorców zachowań.

Ważne jest, byś zapamiętał że sam w każdej chwili możesz przerwać stan transu. Wchodzisz w trans z własnej wyboru (woli) i zawsze możesz podjąć decyzję o wyjściu z tego stanu. Jeśli twój hipnoterapeuta pozostawiłby cię w transie, to albo samodzielnie wróciłbyś do stanu pełnej świadomości, albo zasnąłbyś naturalnym snem, by wkrótce obudzić się po przyjemnej drzemce. Nikt nigdy nie pozostał w tym stanie na długo.

Krótki opis zastosowań hipnozy:
Uporanie się z nadwagą
Uzależnienia(alkohol, papierosy, narkotyki, hazard, Internet, słodycze, zakupy, sex)
Redukcja stresu
Leczenie Fobii
Naturalny poród
Poważne problemy zdrowotne
Umacnianie poczucia własnej wartości i zwiększanie motywacji
Zwiększanie efektywności uczenia się
Zwiększanie osiągnięć sportowych
Wzmacnianie kreatywności
Sen
Niepokój i panika
Leczenie urazów z dzieciństwa u dorosłych
Strata i rozstanie
I wiele innych…

Cały proces terapeutyczny trwa od 2 do 6 sesji (zależy od problemu). Skuteczność tej metody szacuję na poziomie 90%.